Zamów usługę odbioru instalacji wodno-kanalizacyjnej

Odbiór domu na terenie województwa śląskiego i opolskiego – Potrzebne kroki i informacje przy odbiorze instalacji wodno-kanalizacyjnej

Zakończenie długotrwałych prac budowlanych oznacza przygotowanie do wprowadzenia się do nowego domu. Jednak, aby to zrobić, należy spełnić pewne formalności, w tym dokonać odbioru budynku. To właśnie województwo śląskie i opolskie oferuje tę usługę. Przed przystąpieniem do odbioru końcowego, konieczne jest przeprowadzenie odbiorów poszczególnych instalacji. Jedną z kluczowych jest odbiór hydrauliczny domu, który potwierdza poprawne wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Odbiory instalacji wodnej i kanalizacyjnej śląskie i opolskie

Ocena instalacji domowych podczas odbioru hydraulicznego


Wszystkie wewnętrzne instalacje budynku, takie jak instalacja elektryczna, gazowa (w przypadku budynków korzystających z gazociągu ziemnego lub gazu płynnego LPG), wodno-kanalizacyjna, a także przewody kominowe i wentylacja, muszą być dokładnie sprawdzone przed dopuszczeniem budynku do użytku. Zarówno inwestorzy, jak i osoby odpowiedzialne za prace budowlane i montażowe, muszą mieć pewność, że instalacje w budynku działają bezpiecznie i zgodnie z przepisami.

Odbiór hydrauliczny polega na ocenie, czy instalacja wodno-kanalizacyjna została zrealizowana zgodnie z projektem. Jeśli podczas prac pojawiły się odchylenia od projektu, konieczne jest dostarczenie nowych rysunków i opisów zmian. Przegląd instalacji wodno-kanalizacyjnej powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanego hydraulika z odpowiednimi uprawnieniami.

Odbiór instalacji sanitarnych
Odbiór instalacji wodno-kanalizacyjnej

Co dokładnie jest sprawdzane podczas odbioru instalacji wodno-kanalizacyjnej?


Odbiór hydrauliczny jest możliwy tylko wtedy, gdy stan instalacji wodno-kanalizacyjnej nie budzi zastrzeżeń. W przeciwnym razie konieczne są poprawki i eliminacja usterek, po czym instalacja musi być ponownie sprawdzona. Istotne jest, aby upewnić się, że instalacja jest zgodna z obowiązującymi przepisami i zatwierdzonym projektem. Należy również upewnić się, że instalacja przeszła pozytywnie próbę ciśnieniową.

Wykonawca musi sprawdzić, czy wszystkie przewody wodociągowe są szczelne i nie przeciekają. Kontrolowane są również zawory zamykające dopływ wody oraz zawory czerpalne. Ponadto ważne jest sprawdzenie, czy dopływ wody do zbiorników ustępowych i pisuarów jest właściwie skonfigurowany. Hydraulik musi ocenić, czy instalacja pozwala na całkowite opróżnienie zbiorników. Warto pamiętać, że zarówno elementy wewnętrzne, jak i zewnętrzne, takie jak hydranty ogrodowe i przewody wodociągowe, powinny być zabezpieczone przed zamrożeniem.

Odbiór instalacji sanitarnej i próba szczelności
Odbiór instalacji sanitarnej w kamienicy z wieloma podlicznikami

Przechowywanie protokołów odbioru hydraulicznego


Odbiór instalacji wodno-kanalizacyjnej polega na dokładnym sprawdzeniu jakości wykonanych prac. Jest to odbiór częściowy, który poprzedza kolejne odbiory instalacji oraz ostateczny odbiór całego budynku. Pozytywny odbiór częściowy musi być potwierdzony protokołem i odnotowany w dzienniku budowy przez inwestora lub kierownika budowy. Taka dokumentacja będzie niezbędna podczas odbioru końcowego i ułatwi cały proces. Aby protokół odbioru końcowego miał ważność, muszą być do niego dołączone protokoły odbiorów częściowych oraz dokumentacja z prób szczelności. Dlatego ważne jest, aby inwestor odpowiednio przechowywał te dokumenty.

Zdecydowanie zaleca się przeprowadzenie odbioru hydraulicznego zgodnie z przepisami i projektami, aby zapewnić bezpieczeństwo i funkcjonalność instalacji wodno-kanalizacyjnej w nowym budynku na terenie województwa śląskiego i opolskiego. Odbiór wykonujemy na życzenie klienta do 50 km od miasta Kietrz.

Jeżeli odbiór instalacji wodno-kanalizacyjnej jest potrzebny w jednej z miejscowości lub pobliżu możesz się do Nas zgłosić: Nysa, Prudnik, Głuchołazy, Paczków, Korfantów, Biała Nyska, Otmuchów, Grodków, Łambinowice, Baborów, Gogolin, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Opole, Chrzelice, Lewin Brzeski, Skoroszyce, Kolnowice, Żelazna, Gierałtowice, Jemielnica, Strzeleczki, Głogówek, Branice, Świerczów, Tułowice, Zawadzkie, Dobrzeń Wielki, Prószków, Pawłowiczki, Zdzieszowice, Ujazd, Turawa, Olesno, Kluczbork, Byczyna, Wołczyn, Skarbimierz, Domaszowice, Kije, Zawidów, Lasowice Wielkie, Otmice, Olszanka, Łąka Prudnicka, Łąka Żółkiewska, Łambinowice Dolne, Pietna, Racibórz, Gliwice.