Koszt montażu pompy ciepła może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj pompy ciepła, rozmiar domu, lokalizacja, rodzaj instalacji grzewczej, czy istniejące instalacje.

W skład kosztów montażu pompy ciepła mogą wchodzić m.in.:

  • koszt samej pompy ciepła,
  • koszt instalacji i połączenia z systemem grzewczym,
  • koszt robocizny,
  • koszt ewentualnych prac dodatkowych, takich jak dostosowanie instalacji grzewczej do pracy z pompą ciepła, prace wykończeniowe lub dodatkowe materiały (zwłaszcza bufor, naczynie wzbiorcze, pompy obiegowe itd).

W zależności od powyższych czynników, koszt montażu pompy ciepła może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak zwrócić uwagę, że pompy ciepła są inwestycją na dłuższy okres czasu, dzięki którym można oszczędzać na rachunkach za energię i przyczyniać się do ochrony środowiska.

W przybliżeniu można jednak oszacować wartość inwestycji, na poniższym przykładzie montaż pompy ciepła typu monoblok o mocy 9 kW wyniosła inwestora 44 700 brutto na 8% stawce VAT (bez dotacji). Wydaje się to być sporym kosztem, jednakże rentowność inwestycji jest spora, oprócz samej ekologii dochodzi jeszcze wygoda i komfort nie spotykany z żadnym innym urządzeniem grzewczym. Na zakończenie omawiania kosztów warto dodać, że przy dotacji z programu „Czyste Powietrze” klient zapłacił ze swoich środków tylko 5 tys. zaś resztę otrzymał z programu dotacji (do 30 dni połowę i resztę po zakończeniu inwestycji – z dotacją również pomogła firma instalacyjna pomp ciepła Strong Instal Łukasz Czajkowski).

Więcej o kwocie dofinansowania pompy ciepła w trybie prefinansowania można poczytać na stronie rządowej programu „Czyste powietrze”.

Przykładowa faktura montażu pompy ciepła

W Strong Instal Łukasz Czajkowski pompy montuje się zwykle 2-3 dni, w przypadku, gdy instalacja elektryczna wymaga znacznych przeróbek i wpięcie jest niemożliwe, wizyta elektryka jest nieodzowna (doliczyć tu można kilka godz.).

Niektórzy producenci wymagają wpięcia pompy ciepła do internetu, skąd urządzenie grzewcze jest monitorowane a poprzez zdalną pomoc serwis może zadbać o optymalną pracę jednostki (np. HEWALEX) zmieniając jej parametry pracy. Klient zyskuje gwarancję i optymalne ustawienia, co zagwarantuje bezawaryjną pracę na lata.

Większość urządzeń jednak można uruchomić bezpośrednio po montażu, Instalatorzy pomp ciepła zajmujący się tym profesjonalnie, odbywają regularne szkolenia branżowe z instalacji i konfiguracji urządzeń i są obeznani w temacie mając dostęp do najnowszych rozwiązań, procedur, kodów czy oprogramowania serwisowego.

Jak wygląda zamontowana pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Zainteresowany montażem? Darmowa wycena i doradztwo montażu pompy ciepła. Skorzystaj z formularza poniżej lub zadzwoń (➡️ 669 528 734 ⬅️):

Podobne wpisy