Popularność paliw odnawialnych rośnie, a takim paliwem są sprasowane odpady drzewne w postaci granulek o nazwie pellet. Odnawialna biomasa i nacisk ekologię oraz wygoda ogrzewania pelletem, a przede wszystkim czystość spowodowała boom na ten rodzaj paliwa. Do popularności pelletu przyczyniła się również tendencja udzielania większych dotacji w programach ochrony powietrza powodując, że pellet stał się atrakcyjnym w użytkowaniu paliwem. Dodatkowo łatwość rozpalania grzałką elektryczną spowodowała wysoki poziom bezobsługowej pracy kotła, co dla wielu użytkowników stanowi wartość nadrzędną.
Pelletowa rewolucja
Zwiększona produkcja pelletu oraz produkcja kotłów spalających ten rodzaj paliwa przyczyniła się do spopularyzowania tych urządzeń grzewczych. Szacuje się, że obecnie montuje się praktycznie już 30% tych urządzeń, zastępują one kotły na węgiel czy ekogroszek.
Główne powody dlaczego warto zainstalować kocioł na pellet
- Łatwość rozpalania i wygaszania w sposób automatyczny
- Proste wysterowanie kotła i precyzyjne uzyskiwanie zadanej temperatury na kotle centralnego ogrzewania
- Wysokie dotacje na kotły pelletowe w ramach popularyzacji OZE w Unii Europejskiej
- Wygodne przechowywanie i magazynowanie pelletu w lekkich workach
- Wysoka powtarzalność jakości pelletu co wpływa pozytywnie na jednostajny i przewidywalny proces spalania
- Czyste spalanie i łatwa utylizacja popiołu (spalony certyfikowany pellet może służyć jako nawóz do wykorzystania na działce bogaty w wapń, fosfor, magnez, potas, sód)
- Duża dowolność rozstawienia kotła z podajnikiem na pellet (zasobnik może być praktycznie ustawiony w dowolny sposób, co może mieć znaczenie w małych lub nietypowych kotłowniach dot. kotłów z wolnostojącym zasobnikiem)
O czym warto wiedzieć przed montażem kotła pelletowego
Spalanie pelletu to bardzo czysta oraz wydajna forma ogrzewania, tak bardzo wydajna, że osiągająca aż 93% procentową skuteczność, co oznacza, że mniej ciepła ucieka kominem do atmosfery, a to oznacza, że paliwo zostało dobrze spalone z korzyścią dla domowego budżetu. Ma to swoje konsekwencje w postaci obniżenia temperatury w kominie, a to oznacza skropliny oraz kwasowe środowisko i stanowi zagrożenie dla tradycyjnego komina z cegły, dlatego jak najszybciej należy wstawić nierdzewny wkład kominowy z stali kwasoodpornej (albo jeszcze lepiej trwalszy ceramiczny), dzięki temu nie doprowadzi się do zniszczenia komina oraz ścian domu.
Czy jest możliwe wymiana komina bez jego rozbierania i zniszczenia sporej części domu? Oczywiście, frezowanie i wymiana wkładu zrobiona przez profesjonalną firmę pozwoli przygotować się na montaż kotła pelletowego oraz pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki w przyszłości.
W mojej kotłowni jest zbyt mało miejsca na duży zasobnik pelletowy
Montując kocioł na pellet, często użytkownicy małych kotłowni obawiają się, że wolnostojący zasobnik kotła się nie zmieści lub będzie stanowił utrudnienie w poruszaniu się po kotłowni. To mylne przekonanie, gdyż ilość obecnie dostępnych do montażu na rynku kotłów pozwola na wybór modelu kompaktowego, który zajmuje bardzo mało miejsca, takim kotłem jest np. STALMARK EKOBOX
Zamów wizytę instalatora i zamontuj kocioł na pellet w woj. śląskim lub opolskim, montujemy do 100 km od miasta Kietrz.