Pompa ciepła to ciągle nowość na polskim rynku ogrzewania, stosunkowo droga przy zakupie i montażu, jednak błyskawicznie zyskuje na popularności w woj. śląskim i opolskim oraz pozostałych regionach polski, szczególnie w bardziej umiarkowanym klimacie choć nawet w ostrzejszym klimacie górskim lub na północy przy odpowiedniej izolacji cieplnej montuje się pompy ciepła i z powodzeniem je eksploatuje.

Dla kogo jest pompa ciepła

Pompa ciepła to doskonałe źródło ogrzewania dla nowoczesnego budownictwa pasywnego oraz energooszczędnego, tutaj sprawdzi się znakomicie tym bardziej, gdy zastosowano niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Pompa ciepła w takich warunkach pracuje na niskim parametrze temp. przez co jej eksploatacja jest mniej kosztowna. Idealne warunki do montażu i eksploatacji pompy ciepła są następujące:

  • jednorodne ogrzewanie niskotemperaturowe w postaci podłogówki
  • dobrze zaizolowany budynek pasywny lub energooszczędny
  • fotowoltaika pozwalająca kompensować wydatki na energię elektryczną dla pompy ciepła
  • min 30-40 cm od ściany budynku oraz ok. 10m do granicy innego budynku (aby nie obciążać szumem potencjalnie nadwrażliwych sąsiadów, choć hałas w nowoczesnych urządzeniach jest znikomy)

Pompa ciepła a starsze instalacje i budownictwo

A co z budynkami z starszym typem ogrzewania grzejnikowego? Co prawda ta konfiguracja wymusi urządzenie o większej mocy i/lub pracy na wyższym parametrze co przełoży się na gorsze warunki eksploatacji pompy to jednak dalej jest to wspaniała alternatywa dla kotłów na pellet i groszek (których ceny od 2022 roku poszybowały do góry). Sytuację ratują tutaj nowe pompy ciepła pracujące w technologii EVI (np. pompy Silesia-Term) oraz używające nowoczesnego czynnika roboczego w postaci propanu (o nazwie kodowej R290), który potrafi być o 20% wydajniejszy od ekologicznie szeroko reklamowanego R320.

Pompy ciepła na każdą kieszeń

W Strong-Instal proponujemy instalację pomp ST (Silesia-Term), to rodzimy nowoczesny i wydajny produkt produkowany w Polsce, gwarantujący szybki dostęp do części zamiennych, wsparcia technologicznego oraz pogwarancyjnego, ale montujemy również południowo koreańskie pompy ciepła firmy LG, które swoją ceną i wydajnością są bardzo ciekawym zamiennikiem dla droższych pomp propanowych.

W każdym z przypadków użytkownik pompy ciepła dostaje coś, co czego już nie będzie chciał zamienić w przyszłości na nic innego, a mianowicie prawdziwą bezobsługowość w kotłowni, jeżeli zamiana z kotła zasypowego na kocioł z podajnikiem była rewolucją, to tutaj komfort z użytkowania pompy ciepła bije wszystko inne na głowę.

Montaż i ogrzewanie pompą ciepła

Podsumowując, każda pompa ciepła przy docieplonej elewacji budynku oraz poddasza powinna spełnić swoje zadanie, pod warunkiem, że została prawidłowo dobrana (pod względem mocy) i zamontowana, zachowane zostały odstępy, zalecone zabezpieczenia, bufor (jeżeli jest konieczny), odprowadzenie kondensatu, uzupełniona glikolem, ale te kwestie zaawansowany instalator nowoczesnych źródeł ciepła zna i dopilnuje ich wykonania, aby bezawaryjna praca pompy cieszyła klienta, a ona sam mógł zając się kolejną ciekawą inwestycją.

Jesteś zainteresowany wyceną pompy ciepła z montażem i uruchomieniem? Jesteś z śląska (powiaty: raciborski, żorski, wodzisławski, rybnicki, gliwicki) lub woj. opolskiego (a dokładniej z powiatu brzeskiego, głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, prudnickiego, opolskiego, krapkowickiego)? Odezwij się do Nas i zapytaj o wycenę i montaż pompy ciepła, zakup z montażem 8% VAT to okazja, dodatkowo pomagamy z wnioskami na dotacje, jeżeli takie są dostępne w danym momencie, link do formularza oraz tel. poniżej.

Podobne wpisy