Od 2023 roku program „Czyste Powietrze” będzie oferował mieszkańcom wyższe dotacje na wymianę źródeł ogrzewania w tym pomp ciepła. Dofinansowanie może wynosić nawet 60 000 zł, podczas gdy dotychczasowa podstawowa kwota wynosiła 25 000 zł. W ramach programu zmieniono również wartości progów dochodowych kwalifikujących do uzyskania dofinansowania w ramach jego konkretnych części. Polski Alarm Smogowy pozytywnie odnosi się do zmian, widząc w nich szansę na poprawę efektywności energetycznej domów, a także korzyści z czystszego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie. Jednakże nadal jednym z największych mankamentów programu pozostaje jego zamknięcie na osoby najuboższe, które są często zmuszone ogrzewać swoje domy węglem za pomocą starych kotłów.

Miasto Rybnik wychodzi naprzeciw tym problemom i inwestuje pokaźne środki w celu poprawy jakości powietrza. Na ochronę powietrza w latach 2018-2021 w kategorii miasta Rybnik na prawach powiatu wydano ponad 100 mln złotych.

Antysmogowe inwestycje Miasta i mieszkańców przynoszą powoli efekty. 10 lat temu w Rybniku było ponad 140 dni z przekroczeniem pyłu PM10, w roku 2022 o połowę mniej.

Warto w Rybniku montować pompy ciepła, oprócz wygody, ekologii i zmniejszeniu kosztów ogrzewania można liczyć na wsparcie z programu zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych takich jak „Moje ciepło” oraz „Czyste powietrze„. Szczegóły dotacji na stronie magistratu rybnickiego oraz u Ekodoradczyni Referatu Ochrony Powietrza UM.

Firma instalacyjna Strong Instal Łukasz Czajkowski pomoże w wyborze urządzenia, wypełnieniu dokumentów, zamontuje i uruchomi pompę ciepła, kocioł na gaz, pellet i zapewni wymagany przegląd, aby eksploatacja była pod ochroną gwarancji i służyła na lata. Dla Nas nie ma ciężkiej kotłowni. Instalujemy w rejonie Rybnika i okolic woj. śląskiego.

Program „Moje Ciepło” to wsparcie dla zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych. Program jest skierowany do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami nowego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Wnioski należy składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie od 29 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2026 r. lub do wyczerpania puli środków. Dofinansowanie wynosi do 30% lub do 45% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję. Współfinansowaniu inwestycji podlegają zakup/montaż pomp ciepła grunt/woda, woda/woda, powietrze/powietrze lub powietrze/woda. W budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie może być źródła ciepła na paliwo stałe. Szczegóły i formularze wniosków są dostępne na stronie mojecieplo.gov.pl.

Zainteresowany montażem? Darmowa wycena i doradztwo z Naszej strony gwarantowane. Skorzystaj z formularza poniżej lub zadzwoń (➡️ 669 528 734 ⬅️):

Podobne wpisy