Pompy ciepła to obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie, jeżeli chodzi o wybór źródeł ogrzewania domów jednorodzinnych, a często również szkół, bibliotek lub innych budynków użyteczności publicznej. Również w Raciborzu zainteresowanie montażem pomp ciepła znacząco wzrosło, na ich montaż decyduje się coraz więcej gospodarstw domowych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przewaga pompy ciepła, jeżeli chodzi o paliwo, którym jest prąd elektryczny, którego dostępność jest zdecydowanie bardziej powszechna i przewidywalna niż galopujące ceny paliw kopalnych w postaci ekogroszku lub biomasy w postaci peletu.

Jeżeli stoisz przed wyborem modelu pompy ciepła lub instalatora, który doradzi i zamontuje nowoczesne urządzenie grzewcze w Twoim domu. Skontakuj się z nami poprzez formularz poniżej:

Przyszłość pomp ciepła

Rynek pomp ciepła w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i przypomina ten z rozwojem fotowoltaiki w latach ubiegłych. Szacunkowo w samym tylko 2021 roku w Polsce zamontowano blisko 80 000 pomp ciepła powietrze/woda. Większość z nich stanowią pompy ciepła typu split, ze względu na prostotę montażu niewymagającej uprawnień F-gazów. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC analizuje rynek krajowy pomp ciepła publikując prognozy na kolejne lata. Wg. tej organizacji w ciągu następnych kilku lat w Polsce dalej będą sprzedawane rozwiązania monoblokowe powietrznych pomp ciepła.

Dlaczego pompy ciepła typu monoblok są popularniejsze?

Wybór powietrznej pompy ciepła typu MONOBLOK wiąże się z mniejszą ilością czynności i krótszym czasem montażu, co przekłada się na niższy koszt instalacji z uwagi na brak potrzeby zakupu czynnika ziębniczego i rur miedzianych, których obecność podraża koszt inwestycji. Brak wymagań FGAZ (w przeciwieństwie do pomp ciepła SPLIT) zwiększa grono wykonawców i serwisantów dla pomp ciepła typu MONOBLOK.

Czy w powiecie raciborskim warto montować pompę ciepła?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: warto, składają się na to zarówno czynniki geograficzne jak i klimatyczne w postaci dużego oddalenia od strefy biegunowej i braku górskiego klimatu, co ułatwia pompie ciepła jej zadanie oraz obniża jej sezonowe zużycie oraz mniejsze koszta eksploatacji w postaci zużywania cennych kW/h.

Pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowa, poprawny montaż i nastaw sterowania gwarantują, że wizyty w kotłowni staną się zbędne lub będą stanowić element hobby niż przymusu.

Instalując pompę ciepła w konfiguracji ogrzewania podłogowego można dodatkowo liczyć na opcję chłodzenia w niektórych modelach, co może pozwoli zastąpić klimatyzatory, których agresywna praca często dokucza alergikom.

Nie mam podłogówki, czy mogę montować pompę ciepła?

Pompa ciepła jest idealnym rozwiązaniem dla niskotemperaturowego grzania i podłogówka pozwala maksymalnie to wykorzystać, ale pomimo tego faktu, można ją montować przy rozwiązaniach grzejnikowych. W obu jednak przypadkach należy mieć na uwadze, że izolacja cieplna ścian a przede wszystkim poddasza, szczelne okna i drzwi, kontrolowana wentylacja bez znaczącego wyziębiania budynku ma tutaj największe znaczenie. Przy ogrzewaniu grzejnikowym należy się również liczyć z większym zużyciem prądu, gdyż pompa ciepła będzie pracować na większej temp. niż przy ogrzewaniu podłogowym.

Bądźmy w kontakcie

Umów się na wycenę montaży pompy ciepła

Podobne wpisy