Zamów usługę odbioru instalacji przewodów kominowych

Marzenia o własnym domu często wiążą się z przyjemnościami takimi jak przestrzeń i urok ogrodu, ale także z wyobrażeniem o przytulnym kominku, przy którym można spędzać zimowe wieczory. Jednak zanim te marzenia staną się rzeczywistością, konieczne jest spełnienie określonych wymagań. Jednym z kluczowych etapów jest uzyskanie protokołu odbioru użytkowania przewodów kominowych, który jest niezbędny do zapewnienia bezpiecznego korzystania z kominka. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na ten temat:

Kto może przeprowadzić odbiór i kiedy to zrobić? Zazwyczaj zadaniem Mistrza Kominiarskiego jest wykonanie tego rodzaju odbioru. Mistrz Kominiarski to osoba, która posiada bogate doświadczenie w dziedzinie kominiarstwa, przeszła niezbędne egzaminy czeladnicze i mistrzowskie oraz uzyskała uprawnienia w Cechach Rzemieślniczych. Mistrz Kominiarski zajmuje najwyższe miejsce w hierarchii kominiarskiej, tuż nad czeladnikiem. To on lub ona ma prawo wystawić protokół odbioru przewodów kominowych. Warto pamiętać, że ten dokument powinniśmy uzyskać zarówno w fazie budowy domu, gdy jest jeszcze w stanie surowym, jak i po zainstalowaniu urządzeń grzewczych, kiedy budynek jest już gotowy do użytku.

Nie zapominajmy również o systematycznej konserwacji i przeglądach przewodów kominowych. Przewody kominowe dymowe powinny być czyszczone co najmniej cztery razy w roku, a przewody kominowe spalinowe co najmniej dwa razy w roku.

Czym polega odbiór przewodów kominowych? Aby otrzymać protokół potwierdzający użytkowanie przewodów kominowych, Mistrz Kominiarski dokonuje szczegółowej inspekcji, weryfikując:

  1. Zgodność z obowiązującymi przepisami dotyczącymi wykonania przewodów kominowych.
  2. Stan przewodów kominowych i ich drożność.
  3. Stan techniczny i właściwości wylotów przewodów kominowych nad dachem.
  4. Sprawdza siłę ciągu kominowego (ciśnienia), co ma wpływ na prawidłowe działanie urządzeń dymowych, spalinowych i wentylacyjnych podłączonych do przewodów.
  5. Ocenia, czy przewody kominowe dymowe są odpowiednio oddalone od konstrukcji drewnianych budynku.
  6. Szuka ewentualnych uszkodzeń, takich jak pęknięcia w przewodach kominowych, problemy z kanałami, czopuchami, rurami i innymi elementami łącznikowymi, czy też uszkodzenia włazów, drabin, drzwiczek kominowych (rewizyjnych, wyczystnych, wycierowych), ław kominowych i nasad kominowych.
  7. Upewnia się, że istnieje dogodny dostęp do czyszczenia i regularnych kontroli przewodów kominowych oraz urządzeń z nimi związanych.
  8. Sprawdza, czy pomieszczenia, w których zainstalowane są urządzenia grzewcze (np. trzony kuchenne, piecyki wody przepływowej, kotły c.o, kominki itp.), są wyposażone w sprawnie działające urządzenia wentylacyjne, zarówno nawiewne, jak i wywiewne.
  9. Weryfikuje zgodność wykonania instalacji z projektem.
  10. Upewnia się, że atesty i aprobaty techniczne są aktualne.

Mistrz Kominiarski przeprowadza także inwentaryzację przewodów i połączeń kominowych, sprawdzając poprawność połączeń kominowych, takich jak kratki wentylacyjne, kotły i piece. Jednym z narzędzi ułatwiających tę pracę jest kamera kominowa, która umożliwia dokładną inspekcję wnętrza przewodów kominowych, co ułatwia ocenę ich stanu technicznego i bezpieczeństwa.

Mistrz kominiarski Łukasz Czajkowski świadczy usługi odbioru instalacji kominowych, ekspertyzy oraz sporządza stosowne protokoły. Zapraszamy do kontaktu.